Rajd Międzyrzecki, za namową naszej ekipy sędziowskiej której spora część pochodzi z Międzyrzeca Podlaskiego zapisaliśmy w kalendarzu taką imprezę, tak trochę prowokacyjnie. Zobaczymy czy nie będzie znowu jakiegoś zakazu, czasy przecież mamy trudne. Jak wyszło? Zapraszam na opis, zdjęcia i film.
Międzyrzec Podlaski 20 listopada 2022 przywitał nas chłodno, pierwsze poważne mrozy tej zimy, -8 a chwilami nad ranem nawet -10. Na szczęście gorące przyjęcie i gorąca rywalizacja zniwelowały chłód i rozgrzały uczestników imprezy i widzów. Od rana organizatorzy i sędziowie uwijali się żeby przygotować bazę rajdu i areny dzisiejszych zmagań. 7.30 rozpoczynamy formalności i badania techniczne, dzięki uprzejmości MOSiR Międzyrzec Podlaski mamy dostępny wygodny parking pod Stokiem oraz zaplecze socjalne w którym lokujemy biuro. Witamy się z uczestnikami i tuż po godzinie 10 uroczystym startem rozpoczynamy Rajd Międzyrzecki. Na trasę załogi wypuszczają na zmianę członek Zespołu Sędziów Sportowych i jednocześnie zastępca wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Michał Teofilski, oraz zastępca burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski Paweł Łysańczuk.
Na liście startowej mamy załogi z Białej, Radzynia, Lublina i tym razem również z Białegostoku. Zawodnicy rywalizują w klasyfikacji generalnej, a także w klasach pojemnościowych i wśród aut tylko napędowych.
Próba na targowisku niezależnie od miejscowości to obowiązkowy punkt programu, dobrze skomunikowany i widowiskowy plac w centrum miasta. Takie próby przyciągają zawsze wielu widzów. W Międzyrzecu nawet pogoda nie przeszkodziła, przybyli oni licznie. Próba była wymagająca, miejscami kręta, miejscami pozwalała wykorzystać prędkość, wszystko weryfikowała ustawiona na wprost publiczności beczka. Kolejna lokalizacja to baza firmy Auto-Trans w Żakowoli, dzięki życzliwości właścicieli którzy bez wahania w ostatniej chwili zgodzili się użyczyć swojego terenu. Próba rozgrywała się pomiędzy naturalnymi przeszkodami w postaci ciężarówek pomiędzy którymi nasi uczestnicy z wielkim kunsztem się poruszali przyprawiając o szybsze bicie serca właściciela placu, którego serdecznie przy okazji pozdrawiamy.
Trzecia lokalizacja znajdowała się nieopodal bazy rajdu i składała się z dwóch parkingów oraz drogi wewnętrznej przy Międzyrzeckich Jeziorkach. Na tym terenie zostały rozegrane próby do rajdu, a po zapadnięciu zmroku po godzinie 16 w nocy została rozegrana nocna próba okraszona komentarzem naszych sędziów którzy przybliżali zgromadzonej publiczności sylwetki naszych zawodników oraz ich wyczyny i wpadki.
Chytrze ustawiona beczka była wisienką na torcie i jak na słynnej ulicy Karowej która kończy zmagania ogólnopolskiej czołówki zgromadziła naszych mistrzów amatorów, Łukasza Czeczota, Marcina Malinowskiego, Michała Kraciuka, Kubę Niemca i innych. Czy lokalizacja na której rozgrywana jest próba po raz pierwszy może być kultowa, kiedyś na pewno. Ma potencjał.
Rajd w liczbach:
Rajd był 3. Rundą Samochodowych Mistrzostw Automobilklubu Bialskopodlaskiego i 6. Rundą Pucharu Prezesa Automobilklubu Bialskopodlaskiego. W rajdzie wzięło udział 22 załogi, metę osiągnęło 15 z nich.
Zwycięzcą rajdu został Patryk Piechowicz(A. Bialskopodlaski) z Kacprem Stefaniukiem jadący Hondą Civic 4gen.
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Marcin Malinowski(A. Podlaski) z pilotem Krystianem Konarskim w BMW E36 a trzecie miejsce na podium uzupełnił Łukasz Czeczot(A. Bialskopodlaski) z pilotem Pawłem Bandzarewiczem jadący Fiestą ST (Jankescar Team).
Podium wśród aut tylno napędowych: pierwsze miejsce zajął Marcin Malinowski(A. Podlaski) z pilotem Krystianem Konarskim w BMW E36 drugie miejsce zajął Jakub Niemiec(A. Stalowa Wola) z pilotem Mateusz Bodniak(A. Rzeszowski), trzecie miejsce należało do załogi
Kamil Grzywacz z Radzynia z pilotem Kacprem Szczęskiem, którzy okazali się również najlepsi wśród debiutantów.
Szczegółowe wyniki na stronie www.akbiala.pl
Zwycięzcą Nocnej Super Próby została załoga Łukasz Czeczot z pilotem Pawłem Bandzarewiczem jadący Fiestą ST
Próby na targowisku składały się na Puchar wójta gminy a tu kolejność na podium przedstawiała się następująco: pierwsze miejsce zajął Wojciech Piechowicz jadący wraz z Arkadiuszem Szendlem Hondą Civic, drugie miejsce zajęli Łukasz Czeczot z pilotem Pawłem Bandzarewiczem, a trzecie Patryk Piechowicz z Kacprem Stefaniukiem.
Podsumowanie:
Rajd Międzyrzecki to kolejna udana impreza, która w bezpiecznych warunkach pozwala kierowcom podnosić swoje umiejętności. Mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w kalendarz imprez, a kolejne edycje będą dostarczać jeszcze więcej emocji.
Rajd był organizowany w Międzyrzecu po raz pierwszy, ale wg zgodnych deklaracji władz i organizatorów na pewno nie ostatni. Bardzo cieszy duży entuzjazm, lokalnych władz, firm i ludzi z miasta i gminy, przychylne opinie motywują do działania.
W rajd zaangażowanych jest wiele osób i instytucji, bez których nie mógłby się on odbyć. Burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski pan Zbigniew Kot i Wójtowi gminy Międzyrzec Podlaski pan Krzysztof Adamowicz objęli imprezę swoim honorowym patronatem, zarządcy terenów wyrazili zgodę na ich udostępnienie. Mosir Międzyrzec zapewnił zaplecze techniczne, nagłośnienie i namioty.
Dzięki ciężkiej pracy naszych sędziów, kierowców, członków klubu, wolontariuszy, a także zaprzyjaźnionych sędziów z Automobilklubu Polskiego i Orskiego imprezę możemy uznać za udaną.
Wszystkie firmy, które nas wsparły, dołożyły cegiełkę do odpowiedniej oprawy rajdu.
Relacja filmowa z Rajdu Międzyrzeckiego https://youtu.be/LHr8cmeb1yo
Dziękuję Wam wszystkim.
GP

Rajd Międzyrzecki:  – Wyniki KJS

Puchar wójta gminy Międzyrzec Podlaski – Wyniki Super Sprint

zdjęcia: Baba za fajerą