KJS

KJS - Konkursowa Jazda Samochodem

KJS to Konkursowa Jazda Samochodem, amatorskie samochodowe jazdy na czas. W zawodach może wziąć udział każdy, minimalne wymogi:
Kierowca – ukończone 18 lat, prawo jazdy kat. B, .
Pilot – , ukończone 17 lat (do uzyskania pełnoletności za zgodą rodziców),
Obowiązkowe wyposażenie bezpieczeństwa: kask motocyklowy lub używany w motorsporcie.
Pojazd – sprawny technicznie, z ważnym badaniem technicznym i ubezpieczeniem OC, bez modyfikacji lub zmodyfikowane.
Pojazdy zmodyfikowane powinny odpowiadać regulaminom sportów samochodowych.
Opony – dopuszcza się stosowanie opon z homologacją drogową.
Obowiązkowe wyposażenie bezpieczeństwa: Trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica samochodowa(w autach zmodyfikowanych 2kg, zamontowana na stałe).

Udział w KJS daje przedsmak prawdziwego rajdu, pozwala w bezpiecznych warunkach rozpocząć swoją przygodę ze sportem motorowym. Ukończenie odpowiedniej ilości KJS daje możliwość ubiegania się o zawodniczą licencję sportową.  Automobilklub Bialskopodlaski organizuje zawody na placach i parkingach oraz wyłącznych z ruchu odcinkach drogowych , długość próby do 2 km. KJS składa się z 6 lub więcej prób sprawnościowych na kilku lokalizacjach wg podanych schematów prób. Jest organizowana jazda okrężna wg książką drogowej wg której zawodnicy poruszają się pomiędzy próbami, W karcie drogowej muszą się zameldować w odpowiednim czasie w punktach kontroli czasu (PKC). KJS posiada odcinki dajazdowe po drogach publicznych w normalnym ruchu.
Rokrocznie organizowanych jest kilka imprez tego typu, zawodnicy walczą Samochodowych Mistrzostwach Automobilklubu Bialskopodlaskiego w klasyfikacji rocznej, wyniki niektórych rund są  liczone do Mistrzostw Okręgu Lubelskiego w  KJS, jest to klasyfikacja która wyłania na koniec sezonu najlepszych kierowców amatorów z klubów zrzeszonych w PZM, zawody które liczą się do tej klasyfikacji są organizowane również przez inne automobilkluby okręgu lubelskiego.