W niedzielę 15 maja odbył się rajd turystyczny „Szwajcaria Podlaska” zorganizowany przez Automobilklub Bialskopodlaski pod patronatem Starosty Powiatowego, Dyrektora WORD i Wójta Gminy Terespol.

Rajd był II rundą turystyczno-nawigacyjnych Mistrzostw Okręgu Lubelskiego. Na starcie stanęło 11 załóg, najliczniej reprezentowany był AK Bialskopodlaski (3 załogi), swoich reprezentantów miał też AK Chełmski i KM Pionier z Lublina (po jednej załodze), pozostali uczestnicy niezrzeszeni .

Rajd rozpoczął się w bialskim WORD gdzie uczestnicy odpowiadali na testy z zakresu przepisów ruchu drogowego. Dzięki bialskiej Policji wszyscy uczestnicy przeszli badanie alkomatem które zdali pomyślnie. Pierwsza próba czasowa odbyła się jeszcze na terenie WORD, dzięki uprzejmości którego dokonaliśmy również pomiaru prędkości jazdy podczas próby. Po tych emocjach sportowych uczestnicy wyruszyli na pierwszy odcinek trasy przygotowany przez organizatora.

Trasa turystyczna wiodła przez malownicze miejscowości naszego powiatu, Sielczyk, Kaliłów, Woskrzenice Duże, Husinka, Michałki, Lipnica, Olszyn, Kołczyn, Berezówka, Stare Mokrany, czołg w Neplach gdzie kończył się pierwszy odcinek. Drugi odcinek prowadził przez Neple, Samowicze, Łobaczew ruiny twierdzy, Koroszczyn, Dobryń Duży, Wólkę Dobryńską, Małaszewicze, Kobylany. Po posiłku w restauracji „Pod Dębami” zawodnicy przystąpili do przeprowadzonej po raz pierwszy próby propagującej husarskie i ułańskie tradycje naszych przodków. Próba czasowa zorganizowana na parkingu gminy Terespol polegała na zebraniu przez załogę czterech zamocowanych na uchwytach kółek rozmieszczonych na trasie za pomocą trzymanej przez pilota lancy. Próba wymagała wzorowej współpracy kierowcy i pilota oraz opracowania optymalnej trasy przejazdu. Próba została bardzo dobrze przyjęta przez zawodników i wzbudziła wielkie emocje, pierwszym zwycięzcą próby została załoga Adam Chazan, Elżbieta Chazan. Ostatnim elementem rajdu była próba czasowa na parkingu w Kobylanach przy drodze krajowej nr 2.

Zwycięzcą Rajdu została załoga AK Chełmskiego (Maciej Gorczyca / Joanna Chomiak), drugie i trzecie miejsce przypadło w udziale załogom z AK Bialskopodlaskiego. W klasyfikacji klubowej zwyciężył AK Bialskopodlaski. Główną nagrodą ufundowaną przez CARSED był samochód Skoda (na weekend), inne nagrody to bony na usługi serwisowe, konsumpcyjne i drobne upominki ufundowane przez Carsed, Autosfera, AutoABCD, zajazd „Kalina” w Woskrzenicach i Pol-Lux.

Szwajcaria Podlaska 2016 – Wyniki