W niedzielny poranek 24 maja, nawet niesprzyjająca pogoda nie powstrzymała miłośników motoryzacji oraz ich rodzin przed startem w rajdzie turystyczno-nawigacyjnym ”Szwajcaria Podlaska 2015”stanowiącym II rundę Mistrzostw Okręgu Lubelskiego PZM.

 

Pomimo, że start imprezy zaplanowany był na godzinę 10:00 pierwsi zawodnicy pojawili się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej już po godzinie 9:00 w rekordowej liczbie 20 załóg, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem pierwsi zawodnicy rozpoczęli zmagania na pierwszej próbie sprawnościowej. Oficjalne rozpoczęcie rajdu oraz przywitanie zaproszonych gości i zawodników zostało przeprowadzone o godzinie 10:00, po czym przemawiali Pan Waldemar Czerniak – Prezes Zarządu Okręgu Lubelskiego PZM, oraz Pan Arkadiusz Maksymiuk – Dyrektor WORD Biała Podlaska. Uczestnicy, którzy przybyli na wiosenny piknik przed rajdem mieli okazję zapoznać się z ofertą bialskich dilerów Nissana oraz Skody, duże zainteresowanie wśród najmłodszych uczestników wzbudził wóz Straży Pożarnej zabezpieczający start imprezy oraz terenowe samochody przygotowane do rajdów off-road sekcji Dzida4x4 AK Bialskopodlaskiego.

 

Po pierwszej próbie sprawnościowej, testach z bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ratownictwa medycznego, Policja z Wydziału Ruchu w Białej Podlaskiej przeprowadziła zapowiedzianą wcześniej w komunikacie kontrolę trzeźwości wszystkich uczestniczących kierowców oraz organizatorów. Po dokonaniu sprawdzenia wymaganych dokumentów oraz ubezpieczenia uczestnicy wyruszyli na trasę. Tradycyjnie już „Szwajcaria Podlaska” przebiegała trasami nadbużańskimi. Trasa wiodła do Kornicy Starej do Konstantynowa, dalej do malowniczego Gnojna,  oraz Borsuk gdzie spotkała wszystkich uczestników słodka niespodziana w Oberży Borsuki. Kolejny etap trasy przebiegał z Serpelice do Sarnak, gdzie zapoznali się z historią wydobycia z rzeki Bug rakiety V2 dokonanej przez oddział partyzancki 34 PP Armii Krajowej, dowodził nim porucznik Stefan Wyrzykowski – „Zenon” oraz historii walki w okolicach Konstantynowa z oddziałami niemieckiej formacji Afrika Korps.

 

Zakończenie odbyło się w gospodarstwie agroturystycznym w Klepaczewie. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła załoga z Chełma Marcin Wędzina i Monika Krajewska, tuż za nimi bialska załoga Adam i Joanna Junczyk. Najniższe miejsce na podium przypadło innym reprezentantom naszego klubu Aleksandrowi i Grzegorzowi Piechowicz. Klub nasz okazał się bezkonkurencyjny. Miłym akcentem rajdu była dodatkowo rozegrana klasyfikacja kobiet,

w kategorii kierowców zwyciężyła Zofia Lubańska, drugie miejsce zajęła Marta Wójtowicz, trzecią kobietą była Joanna Popielewicz. W kategorii pilotów najlepsza okazała się Monika Krajewska,  a za nią Joanna Junczyk i Aleksandra Nabuda. Rajd zakończono biesiadą przy ognisku oraz rejsem po Bugu.

 

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim partnerom za udzieloną pomoc w organizacji i przeprowadzeniu rajdu. Automobilklub Bialskopodlaski zaprasza do udziału w następnych imprezach, szczegóły już wkrótce na stronie www.archiwum.akbiala.pl oraz www.facebook.com/akbiala

Poniżej w załączeniu wyniki.

Wyniki Szwajcaria Podlaska 2015