Pojazdy zabytkowe i terenowe, wyścigi motocyklowe, ogólnopolskie zawody car audio. To tylko część atrakcji Pikniku Motoryzacyjnego Integracja przez Marzenia zorganizowanego przez Automobilklub Bialskopodlaski przy współudziale Automobilklubu Lubelskiego. Jednej z odsłon Pikniku Integracyjnego „Żyjmy razem”, który pod koniec sierpnia odbył się na bialskim lotnisku.

Jak zgodnie przyznają kibice sportów samochodowych i organizatorzy, imprezy motoryzacyjnej o takim formacie w Białej Podlaskiej jeszcze nie było. W sumie na płycie bialskiego lotniska zgromadzono 12 dyscyplin, zabrakło jedynie żużla i Formuły 1. – Do nazwy Pikniku celowo wprowadziliśmy człon: integracja przez marzenia, ponieważ niewątpliwie wiele marzeń tego dnia zostało spełnionych – mówią przedstawiciele Automobilklubu Bialskopodlaskiego. Dodają, że nie udałoby się zorganizować pikniku, gdyby nie zaangażowanie i współpraca środowiska motoryzacyjnego z miasta i regionu. – Tak wiele różnorodnych sportów motorowych i samochodowych nie było jeszcze nigdy zgromadzonych w jednym miejscu. Od przejazdu dostojnych samochodów zabytkowych poprzez bardzo widowiskowy Stunt, jazdy doskonalące techniką samochodem ciężarowym po gokarty czy wyścigi motocyklowe – wymieniają organizatorzy.

Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników jazdy terenowej. Piknik zainaugurowano już dzień wcześniej, 22 lipca w Kolonii Piszczac, gdzie wystartowała czwarta edycja rajdu przeprawowego Piszczackie Odjazdy. Cyklicznej imprezy organizowanej przez miejscowy klub i zespół rajdowy Off Road Dzida 4×4. Na trasie rajdu znalazło się również bialskie lotnisko, gdzie rywalizujące załogi po pokonaniu o-sów przygotowały dla uczestników pikniku pokazy.

Jedną z atrakcji imprezy były Ogólnopolskie Zawody Car Audio dB Drag, które zakończyły się kolejnymi sukcesami dla Daniela Żukowskiego. Reprezentant Automobiklubu Biała Podlaska i firmy Audiomaniak wywalczył dwa pierwsze miejsca w kategoriach dB Drag i dB Tuning Cup oraz drugie lokaty kategorii dB Drag Racing oraz Top Dog.

Odbył się również oficjalny zlot samochodów marki Audi, zorganizowany przez Audi Klub BP, choć gościnnie nie zabrakło też innych modeli z grupy volkswagena. Na odwiedzające tę sekcję osoby czekały kultowe już kilkudziesięcioletnie modele, limuzyny, kabriolety aż po sportowe 450 konne auta. Publiczność miała okazję sprawdzić się w wielu konkurencjach m.in. rzucie kierownicą, przetaczaniu koła oraz przeciąganiu auta.

Na profesjonalne przygotowanie pikniku zwraca uwagę Mariusz Kozioł, kierownik bialskiego lotniska. Organizację imprezy ocenia na szóstkę. – Na bramkach były osoby kompetentne, pod względem zabezpieczenia pikniku widać było też pełen profesjonalizm. Prywatnie nie jestem miłośnikiem takich sportów, ale organizatorom należą się gratulacje – podkreśla Kozioł.

Organizatorzy pikniku dziękują za pomoc: Prezydentowi Miasta Biała Podlaska, wójtowi gminy Biała Podlaska, wójtowi gminy Janów Podlaski, Straży Miejskiej, OSP Sidorki, OSP Nowy Pawłów, OSP Wólka Plebańska, klubowi motocyklowemu Grom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji imprezy.

Autor: Monika Pawluk

Źródło: Słowo Podlasia