W niedzielę 29 maja odbył się rajd turystyczny „Szwajcaria Podlaska” zorganizowany przez Automobilklub Bialskopodlaski.

Rajd był VI runda Turystycznego Pucharu Polski oraz I runda Motorowych Mistrzostw Okręgu Lubelskiego. Na starcie stanęło 7 załóg.

Rajd wystartował z siedziby firmy Instel, uczestnicy wyruszyli na pierwszy odcinek trasy przygotowany przez organizatora. Trasa turystyczna wiodła przez miejscowości naszego powiatu, Czosnówka, Dokudów, Studzianka gdzie kończył się pierwszy odcinek. Drugi odcinek prowadził przez Studzianki, Ortel Książęcy i Ortel Królewski, Kościeniewicze, Piszczac, Chotyłów. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z bogatą historią, oraz różnorodnością kulturową terenów pogranicza Litwy i Rzeczypospolitej, sąsiednie wsie zamieszkane były przez ludność wyznania, katolickiego, prawosławnego, unitów, a także tatarów których potomkowie ciągle kultywują tradycje swoich przodków, jak na przykład w Studziance gdzie działa prężnie @Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka.

Próba czasowa odbyła się na terenie byłej cegielni w Chotyłowie, dzięki uprzejmości firmy Waltimber obecnego właściciela terenu. Najszybciej próbę pokonał Wojciech PUK z Automobilklubu Wielkopolskiego. Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów odbyło się w znajdującym się nieopodal barze „Kubiki” znajdującym się na terenie rekreacyjnym, właściciel baru przygotował dla uczestników rajdu poczęstunek według własnych armeńskich receptur który przypadł wszystkim uczestnikom do gustu.

Zwycięzcą Rajdu została załoga Automobilklubu Wielkopolskiego Wojciech Puk i Henryka Puk, drugie miejsce zajęła załoga Marcin Gabrowski, Agnieszka Bohosiewicz-Gabrowska z Automobilklubu Polskiego, trzecie miejsce przypadło w udziale załodze SOS PZM Michałowi i Agnieszce Paszek. Nagroda, ufundowana przez zarząd Automobilklubu Bialskopodlaskiego oraz PZM oddział Lublin za zdobycie miejsca na podium jest udział w kolejnym Rajdzie Turystycznym „Uroki Lubelszczyzny” który odbędzie się we wrześniu, na który już teraz wszystkich zapraszamy.

Automobilklub Bialskopodlaski & PZM Lublin