Automobilklub Bialskopodlaski | akbiala.pl

A+ A A-

BMW 118i

  • Napisane przez  Arkadiusz Michlewicz
  • Galeria
fot. Arkadiusz Michlewicz fot. Arkadiusz Michlewicz

Seria „1”, a więc najmniejsze dziecko BMW, po ubiegłorocznym face liftingu odrodziło się na nowo. Teraz jest atrakcyjniejsze stylistycznie i przede wszystkim stało się bardziej dorosłe.

 

Wszystko dzięki temu, że niemal każdy z koncernów samochodowych dąży do tego, aby jego produkty wyróżniały się w tłumie. Aby były nad wyraz podobne do siebie, a czasami nawet za bardzo. Jak wszystko, takie zabiegi mają swoje minusy i plusy. Z jednej strony cieszy fakt łatwego zidentyfikowania marki pojazdu, natomiast z drugiej martwi trudność ścisłego określenia, z jakim modelem mamy do czynienia. Pytanie, czy jest to dobre, gdy nasza „jedynka” jest mylona z „piątką”? Bardziej nie po nosie będzie zawsze temu w modelu z wyższej półki. Ale skoro taka polityka, to niech sobie taka będzie. Przecież wszystko opiera się o kosztowne badania marketingowe i szereg innych, równie kosztownych analiz. A niech tam! Ważne, że BMW serii „1” jest ładne. Ma dynamiczne kształty. W zasadzie wygląda jak sportowiec mający wypracowany każdy mięsień w taki sposób, aby mieć sylwetkę idealną. Tymi dobrze wyglądającymi mięśniami w „jedynce” są przetłoczenia podkreślające dynamikę nadwozia.

Ale jak to w życiu bywa, każda rzecz ma zwolenników i przeciwników. Złośliwcy twierdzą, że przednia część „jedynki” ma dziwne trójkątne reflektory, a soczewki ksenonów sprawiają, że samochód wydaje się trochę zezowaty. Jednakże trudno dyskutować nad gustami. Faktem jest, że przednia część nadwozia została tak zaprojektowana, aby nadać autu drapieżności czy – jak kto woli – agresywności. Auto było projektowane z myślą: „niepowtarzalne” i zgodnie z hasłem: „wyzwanie”. Prezentowany model ubrano w specyfikację Sport. I jak to bywa z autami marek premium, taka konfiguracja podniosła cenę wyjściową modelu o jakieś 7 tys. zł. Ale żeby samochód zrobił jeszcze większy efekt, doposażono go w szereg urządzeń poprawiających komfort podróżowania oraz wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Czasami lista dodatkowego wyposażenia zastanawia i każe szukać jakiegoś logicznego wytłumaczenia: dlaczego tak, a nie inaczej? Bo kiedy cena wyjściowa opiewa na 112 tys. złotych, a wartość końcowa 190 tys. zł, człowiek zaczyna szukać sensu.

Owszem, nie można nic zarzucić BMW. Wszystkie materiały są tutaj przecież z najwyższej półki. Wykończenie zdaje się być wykonane przez szpitalnych chirurgów. Ale dlaczego to wszystko tyle kosztuje? Odpowiedzi można szukać w tym, że technologia musi mieć swoją cenę, a i sposób wykonania również. Nawet jeśli wziąć pod uwagę zawieszenie „jedynki” oraz układ kierowniczy. Przecież to jest prawdziwy majstersztyk. W zasadzie rzadko zdarza się, aby mały samochód tak dobrze się prowadził, słuchał każdego naszego rozkazu wydanego czy to kierownicą, czy pedałem gazu. Bo silniki BMW to również klasa sama w sobie. Ale jedna rzecz zdenerwowała: jako że dysponowaliśmy „jedynką”, kiedy na dworze panowały mrozy sięgające nawet minus trzydziestu stopni, manualna skrzynia biegów miewała kaprysy. W zasadzie chodzi o drugi bieg, który czasami potrafił wyskoczyć. Dopiero, gdy wszystko zaczęło osiągać właściwą temperaturę, sytuacja wracała do normy. Później dowiedzieliśmy się, że problem został wyeliminowany przez serwis.

Reasumując: BMW serii 1 w wydaniu z 1.6-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 170 KM to propozycja dla osób lubiących szybkie przemieszczanie z punktu A do punktu B i łatwe parkowanie, a przede wszystkim ceniących sobie jakość i prestiż. Ach... i może też być dobrą propozycją dla miłośników jazdy na kropelce. Tylko uwaga: wcześniej trzeba włączyć funkcję Eco!

 

Dane techniczne:

Pojemność skokowa: 1598ccm

Moc maksymalna: 170KM przy 4800 obr./min.

Maksymalny moment obrotowy: 250Nm przy 1500-4500 obr./min.

Przyspieszenie 0-100 km/h: 7,4sek.

Prędkość maksymalna: 225km/h

Średnie zużycie paliwa: 5,8l/100km

Pojemność bagażnika: 360l 

Cena prezentowanej wersji: ok. 190 000 zł

Ostatnio zmieniany

Galeria

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

powrót na górę